Transport - aspekty podatkowe
Transport jest nierozerwalnie związany z prowadzeniem praktycznie każdej działalności gospodarczej. Sprawny, szybki transport jest często kluczem do gospodarczego sukcesu przedsiębiorcy. Stąd tak ważne są kwestie podatkowe, które wiążą się z transportem.
Interpretacje organów skarbowych
Transport - aspekty podatkowe
A problemów w tym zakresie nie brak:
l Jak wygląda amortyzacja środków transportowych?
l Kiedy powstaje przychód przy świadczeniu usług transportowych?
l Czy diety dla kierowców w firmach transportowych korzystają ze zwolnienia od podatku?
l Jak rozliczyć VAT przy transporcie w krajach Unii?
l Czy polski przedsiębiorca rozlicza VAT przy imporcie usług transportowych?
To tylko niektóre problematyczne kwestie podatkowe. Dotyczą one zarówno samych firm transportowych, jak i innych przedsiębiorców, którzy korzystają z ich usług lub posiadają własną bazę transportową. Niniejsza publikacja będzie pomocna dla każdego z nich. Nie ma znaczenia, czy poruszacie się w międzynarodowej spedycji, czy interesuje Was amortyzacja samochodu ciężarowego. W każdym z tych zagadnień znajdziecie coś interesującego.
Zapraszamy do lektury
Redakcja
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Podatek od środków transportowych od skradzionego samochodu jako koszt
Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieruszowie z 21 marca 2005 r., nr US-I/415-7/05
Pytanie
Czy podatek drogowy do momentu wyrejestrowania samochodu jest kosztem uzyskania przychodu, w przypadku gdy samochód został skradziony?
Stan faktyczny
Samochód ciężarowy został zakupiony w celu prowadzenia działalności gospodarczej i wpisany do środków trwałych. Samochód ten zakupiono na kredyt i był ustanowiony zastaw sądowy. Samochód skradziono 5 października 2004 r., do momentu kradzieży samochód amortyzowano. (...) W omawianym przypadku samochód ciężarowy został wyrejestrowany 27 stycznia 2005 r. i podatnik dokonał za miesiąc styczeń wpłaty podatku od środków transportowych na rachunek urzędu gminy. Podatek od środków transportowych za 2 półrocze 2004 r. został zapłacony 15 grudnia 2004 r., natomiast za styczeń - 14 lutego 2005 r.