Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Certyfikat rezydencji dla wspólników spółki osobowej

Indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 czerwca 2008 r. (nr IPPB1/415-352/08-4/MO)

Stan faktyczny

(...) Spółka komandytowa jest beneficjentem usług doradczych świadczonych przez podmiot zagraniczny, którym jest spółka prawa angielskiego - L.

Spółka z siedzibą w Polsce wypłaca należności zagranicznemu podmiotowi, który z perspektywy prawa podatkowego zbliżony jest w swej konstrukcji do polskiej spółki osobowej, a na gruncie angielskiego prawa podatkowego nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (transparentny dla celów podatkowych). Oznacza to, że nie L, ale jej członkowie (osoby fizyczne) są podatnikami podatku dochodowego w związku z otrzymanymi należnościami.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne - jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania - podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Powyższą regulację na podstawie art. 4a ww. ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Przychody uzyskane przez członków z tytułu świadczenia usług doradczych, usług prawnych etc. na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, podlegają zryczałtowanemu podatkowi w wysokości 20 proc. przychodu. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem postanowień odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy, zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. W przedstawionym stanie faktycznym, z uwagi na mnogość członków L oraz rezydencji podatkowych, nie jest możliwe zebranie certyfikatów rezydencji dotyczących każdego członka. Możliwe jest natomiast uzyskanie pism od władz podatkowych poszczególnych krajów, których rezydentami są członkowie L, w formie zbiorowego potwierdzenia statusu rezydenta osób wymienionych w takim piśmie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00