Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-28

Zatrudnienie członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć kwestię zatrudnienia członków zarządu. W doktrynie istnieje bowiem wiele rozbieżności, czy - mając na uwadze z jednej strony definicję stosunku pracy zakładającą podległość pracownika a z drugiej autonomię członków zarządu wyrażoną w przepisach kodeksu spółek handlowych - można zatrudnić członka zarządu na podstawie klasycznej umowy o pracę w rozumieniu kodeksu pracy.

Małgorzata W. Regulska

aplikantka OIRP Warszawa

Nie ma wymogu zatrudnienia członka zarządu spółki kapitałowej, a samo jego powołanie do zarządu nie prowadzi do wykreowania stosunku pracy w drodze powołania w rozumieniu art. 68 k.p. Oznacza jedynie powierzenie danej osobie funkcji członka zarządu (wyrok SN z 28 lipca 1999 r., sygn. akt I PKN 171/99, OSNAP 2000/21/785). Niemniej jednak, pomiędzy spółką a członkiem zarządu może powstać drugi stosunek prawny, który swoje źródło będzie miał w prawie cywilnym lub w prawie pracy. Od woli wspólników zależy więc, czy stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków. Jeżeli nie zawarto umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej, obowiązki członka zarządu mogą bezpośrednio wynikać z art. 201 § 1 k.s.h.

Wprowadzenie

Pomiędzy spółką a członkiem zarządu już w momencie jego powołania zawiązuje się stosunek organizacyjny (stosunek członkostwa nazywany inaczej stosunkiem wewnątrzorganizacyjnym), który jest wystarczającą podstawą pełnienia funkcji w zarządzie. W wyroku z 14 lutego 2001 r. (sygn. akt IPKN 62/00, OSNP 2002, Nr 23, poz. 565) SN orzekł, że „powołanie do zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i odwołanie, powoduje tylko powstanie lub ustanie stosunku organizacyjnego. O tym, czy spółkę z członkiem zarządu łączy inny stosunek prawny decydują zdarzenia, takie jak na przykład zawarcie umowy o pracę lub umowy-zlecenia”. Koniecznym elementem nawiązania stosunku członkostwa jest zgoda danej osoby na powierzenie jej stanowiska członka zarządu. Zgodę można wyrazić w sposób wyraźny lub dorozumiany przed powołaniem lub już po jego dokonaniu. Samo powołanie to jednostronna czynność prawna. Stosunek organizacyjny powstaje więc z momentem ustanowienia danej osoby członkiem zarządu, w drodze uchwały zgromadzenia wspólników, jeżeli umowa spółki nie przyznaje kompetencji powoływania członków zarządu innemu organowi bądź osobie (art. 201 § 4 k.s.h.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00