Opodatkowanie eksportu towarów - problemy interpretacyjne
Jak należy rozumieć pojęcie eksportu? Jakie przepisy powinny być stosowane w sytuacji, gdy przepisy prawa państwa członkowskiego są sprzeczne z (bezpośrednio skutecznymi) przepisami prawa wspólnotowego?
dr Wojciech Maruchin
doradca podatkowy, w.maruchin@kdpm.pl
Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez organy podatkowe w Polsce jest dokonywanie wykładni przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z pominięciem dorobku prawodawstwa wspólnotowego - obowiązujących przepisów i orzecznictwa ETS - w zakresie zasad opodatkowania VAT. Problem ten należy przeanalizować bazując na następującym stanie faktycznym:
PRZYKŁAD
Polski podatnik VAT zamawia towar w firmie we Francji. Po wyprodukowaniu towarów producent (firma francuska) wystawia fakturę na polskiego podatnika. Ze względu na fakt, że towar ma być wywieziony z terytorium Wspólnoty do kraju trzeciego - Kanady, firma francuska wystawia fakturę z 0 proc. stawką VAT. Polski podatnik dokonuje zapłaty i następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem, tym samym staje się on jego właścicielem.
Następnie dochodzi do wywozu towarów z Francji drogą morską do Kanady. Polski podatnik VAT udziela pełnomocnictwa firmie francuskiej do dokonania w jego imieniu i na jego rzecz odprawy eksportowej. Francuski podmiot dokonuje odprawy celnej zgodnie z udzielonym mu pełnomocnictwem i na dokumencie celnym (SAD) reprezentuje polskiego podatnika VAT jako eksportera. Dokument przewozowy oraz faktura za usługi spedycyjno-celne są wystawione na polskiego podatnika VAT.