Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-05-20

Doręczenie zastępcze jako szczególny rodzaj doręczenia pisma

Jakie są rodzaje doręczeń zastępczych? Kiedy należy zastosować taki rodzaj doręczenia? Na czym on polega? Kiedy jest skuteczny?

Regina Drabik

Doręczenia pism należą do czynności materialno-technicznych, jednak z punktu widzenia skutków prawnych stanowią niezwykle istotny element postępowania podatkowego.

Problematykę doręczeń pism reguluje rozdział 5 działu IV ustawy - Ordynacja podatkowa. Szczególny rodzaj doręczeń pism, a mianowicie tzw. doręczenie zastępcze, uregulowano w art. 149-150. Analizując dokładnie te przepisy można jednak stwierdzić, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami doręczenia zastępczego (rozumianego jako doręczenie pisma osobie innej niż adresat), czyli z doręczeniami:

1) bezosobowymi,

2) osobowymi.

infoRgrafika

Co do zasady, pisma doręcza się osobom fizycznym za pokwitowaniem w ich mieszkaniu lub miejscu pracy, a także w siedzibie organu podatkowego, w miejscu pracy adresata - osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji lub na wskazany adres poczty elektronicznej, a ponadto w innych uzasadnionych przypadkach - w każdym miejscu, gdzie się zastanie adresata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00