Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-02-12

Nie tylko PIP kontroluje przestrzeganie prawa pracy

Państwowa Inspekcja Pracy współdziała z Policją, Strażą Graniczną, Służbą Celną, urzędami skarbowymi i ZUS, a także organami samorządu terytorialnego. Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy określają tryb i formy współdziałania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia.

Marek Jędrzejewski

Organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy. Sprawowane przez tę instytucję nadzór i kontrola w szczególności dotyczą przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Kontroli PIP podlegają pracodawcy - a w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy, niebędący pracodawcami - na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy.

Kontrola przez PIP

Państwowa Inspekcja Pracy ma do spełnienia zadania określone w ustawie z 3 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. Nr 89, poz. 589). Obejmują one m.in. kontrolę przestrzegania przepisów bhp przy projektowaniu budowy, przebudowy i modernizacji zakładów pracy oraz stanowiących ich wyposażenie maszyn i innych urządzeń technicznych oraz technologii. Do zadań należy także podejmowanie działań polegających na zapobieganiu i eliminowaniu zagrożeń w środowisku pracy, a zwłaszcza: badanie i analizowanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz kontrola stosowania środków zapobiegających tym wypadkom, jak również analizowanie przyczyn chorób zawodowych oraz kontrola stosowania środków zapobiegających tym chorobom. Ponadto do zadań PIP należy m.in. kontrola wyrobów wprowadzanych do obrotu pod względem spełniania przez nie wymagań dotyczących bhp, uczestnictwo w przejmowaniu do eksploatacji wybudowanych lub przebudowanych obiektów budowlanych albo ich części, a także współdziałanie z organami ochrony środowiska w zakresie kontroli przestrzegania przez pracodawców przepisów o przeciwdziałaniu zagrożeniom dla środowiska. PIP ma również za zadanie kontrolę przestrzegania przepisów bhp przy projektowaniu budowy, przebudowy i modernizacji zakładów pracy oraz stanowiących ich wyposażenie maszyn i innych urządzeń technicznych oraz technologii, a ponadto kontrolę legalności zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, wykonywania działalności oraz wynikających z tego obowiązków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00