Zasady interpretacji prawa podatkowego i celnego -podsumowanie zmian
Od 1 lipca 2007 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego i celnego, które wynikają z nowelizacji ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) (o.p.). Dotychczasowe przepisy prdynacji podatkowej zostały zastąpione w przedmiotowym zakresie przez nowe przepisy ordynacji podatkowej, wprowadzone ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590). Zasady te regulowane są obecnie w nowym dołączonym do Działu II o.p. - rozdziale 1a „Interpretacje przepisów prawa podatkowego”, który obejmuje art. 14a-14p ww. ordynacji podatkowej.
Piotr Wodziczko
Ponadto zaczęły obowiązywać także przepisy wykonawcze do wspomnianych nowych regulacji o.p., zawarte w:
1) rozporządzeniu Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji indywidualnych (Dz.U. Nr 112, poz. 770);
2) rozporządzeniu Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek (Dz.U. Nr 112, poz. 771).
Obok zasadniczych zmian w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych dotyczących właściwości organów, treści i formy wydawania interpretacji, nowe przepisy zawierają wiele innych rozwiązań odmiennych od dotychczasowych regulacji, dotyczących w szczególności wnioskowania o udzielenie interpretacji indywidualnej, w tym kręgu uprawnionych wnioskodawców, wymogów co do treści i formy wniosku, odpłatności i odpowiedniego stosowania proceduralnych przepisów o.p.
Ustawodawca zachował w nowych przepisach jednak podstawowy, dotychczasowy podział na: