Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-12-18

Szkolenia bhp po ostatnich zmianach

Szczegółowe zasady szkolenia bhp oraz jego zakres reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn.zm.). Akt ten dzieli szkolenia na wstępne oraz okresowe.

Teresa Rawicz-Michalska

Pracodawca zapewnia dwa zasadnicze rodzaje szkoleń w dziedzinie bhp: szkolenia wstępne i szkolenia okresowe.

Szkolenie wstępne

Szkolenie wstępne przeprowadza się w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk. Ostatnia nowelizacja dokonana rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 października 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 196, poz. 1420) zdefiniowała pojęcie „instruktaż”: należy przez nie rozumieć formę szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż dwie godziny lekcyjne, umożliwiające uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak więc szkolenie wstępne obejmuje instruktaż ogólny (szkolenie wstępne ogólne) oraz instruktaż stanowiskowy (szkolenie wstępne na stanowisku pracy).

Pracownicy nowo zatrudnieni, a także studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu odbywają przed dopuszczeniem do wykonywania pracy. Instruktaż może prowadzić:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00