Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-16

Leasing operacyjny samochodów osobowych

Leasing samochodów cieszy się dużą popularnością jako bardzo dogodna forma finansowania. Jest to również atrakcyjne rozwiązanie z podatkowego punktu widzenia. Przed zawarciem umowy leasingu warto jednak poznać, jak prawidłowo rozliczać opłaty i wydatki ponoszone w związku z leasingiem oraz jak te zasady zmieniły się w 2007 r.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk

Skutki podatkowe leasingu zależą od jego rodzaju. Przepisy podatkowe rozróżniają tzw. leasing operacyjny i finansowy. O leasingu operacyjnym można mówić w przypadku, gdy umowa leasingu spełnia łącznie następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, co w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych oznacza, że umowa taka musi być zawarta na co najmniej dwa lata,

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu,

3) brak zapisu w umowie, że odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej pojazdu będzie dokonywał korzystający.

Ponadto, finansujący (leasingodawca) w dniu zawarcia umowy leasingu nie może korzystać ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie art. 6 u.p.d.o.p., przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych lub art. 23 i 37 ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym.

Przy ustalaniu, czy suma opłat ponoszonych w ramach leasingu odpowiada wartości początkowej samochodu, należy brać pod uwagę sumę opłat przypadających w tzw. podstawowym okresie umowy, czyli w okresie, na jaki umowa została zawarta, z wyłączeniem czasu, na który może być ona przedłużona lub skrócona. Oznacza to, że jeżeli ze względu na krótki okres trwania umowy korzystający zawarł umowę leasingu finansowego, nie będzie on mógł przekwalifikować jej na umowę leasingu operacyjnego, nawet jeżeli umowę taką następnie zdecyduje się przedłużyć. Ponadto, należy brać pod uwagę opłaty obejmujące czynsz inicjalny oraz raty leasingowe. Natomiast cenę wykupu samochodu zalicza się do sumy tych opłat tylko wtedy, gdy w umowie leasingu została określona cena, po której przysługuje prawo nabycia samochodu po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00