Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-10-02

Korekta deklaracji VAT (cz. 2)

Kiedy przy korekcie deklaracji VAT powstanie zaległość podatkowa? Kiedy konieczne są korekty przy transakcjach transgranicznych?

Michał Szczypiór

Zasadniczo prawnym skutkiem złożenia skutecznej korekty deklaracji podatkowej jest przyjęcie, iż to ta deklaracja korygująca stanowi rozliczenie VAT za dany okres rozliczeniowy. W takiej sytuacji waga prawna przywiązywana będzie do ostatniej korekty deklaracji podatkowej, która zostanie uznana za skutecznie złożoną.

Skutek faktyczny korekty deklaracji

W praktyce po złożeniu korekty deklaracji korygującej z zakresu VAT mogą powstać następujące sytuacje:

- nastąpi zwiększenie kwoty podlegającej wpłacie na konto właściwego urzędu skarbowego,

- ulegnie zmniejszeniu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wykazana do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub wykazana do zwrotu,

- może też być i tak, że wystąpi zobowiązanie podatkowe w miejsce pierwotnie deklarowanej nadwyżki do zwrotu lub zadeklarowanej do przeniesienia.

Trzeba mieć świadomość, że zaległość podatkowa wystąpi wtedy, gdy zwiększeniu ulegnie kwota zobowiązania podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego, ale również wtedy, gdy podatnik otrzyma nienależnie kwotę zwrotu lub otrzyma kwotę zwrotu w wysokości zawyżonej. Na podatniku w takim przypadku ciążyć będzie obowiązek dopłaty różnicy zobowiązania powstałego w wyniku złożonej korekty wraz z odsetkami ustawowymi od zaległości podatkowych. W sytuacji gdy złożona korekta spowoduje zmniejszenie kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, podatnik powinien dokonać korekty deklaracji podatkowych za te następne okresy rozliczeniowe. W sytuacji gdy kwota pierwotnie deklarowanego zobowiązania podatkowego ulegnie zmniejszeniu, powstanie u podatnika nadpłata. Nadpłata powstanie z dniem złożenia deklaracji korygującej przez podatnika podatku od towarów i usług. Warto pamiętać, że tryb stwierdzenia nadpłaty jest trybem wyłącznie wnioskowym, co oznacza, że w praktyce do jej stwierdzenia konieczne jest złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Wniosek taki można już złożyć łącznie wraz z korektą deklaracji. Wpłacona przez podatnika kwota zobowiązania podatkowego stanie się kwotą nienależną, a sama nadpłata może zostać uwzględniona jako wpłata na poczet zobowiązania wynikającego z korekty deklaracji złożonej przez podatnika, chociażby za kolejny okres rozliczeniowy, bądź też może zostać zaliczona na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych. Wniosek podatnika o stwierdzenie nadpłaty podatku powinien zawierać dane ewidencyjne wnioskodawcy oraz jego numer identyfikacji podatkowej. Istotne jest wskazanie, jaka jest prawidłowa wysokość zobowiązania oraz jaka kwota została przelana na konto urzędu skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00