Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-09-18

Korekta deklaracji VAT (cz. 1)

Czy możliwe jest korygowanie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej do zwrotu na rachunek bankowy? Czy korekta VAT obliguje do zapłaty kary pieniężnej z k.k.s.?

Michał Szczypiór

Jednym z podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT jest składanie deklaracji podatkowych na potrzeby rozliczenia tegoż podatku. W obecnym porządku prawnym zasadą jest, że deklaracje podatkowe VAT-7 składane są za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składane jest rozliczenie. Podatnik ma oczywiście zagwarantowane również uprawnienie co do wyboru kwartalnej metody rozliczeń, z pewnymi jednak zastrzeżeniami. Aby bowiem móc skorzystać z kwartalnych rozliczeń w podatku od towarów i usług, podatnik powinien zawiadomić naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji podatkowych VAT-7 za okresy kwartalne przed początkiem kwartału, za który ma być pierwszy raz złożona deklaracja kwartalna.

Oczywiście podatnik powinien dążyć do tego, aby wszelkie składane deklaracje były poprawne zarówno od strony merytorycznej, jak i od strony formalnej. Praktyka pokazuje jednak, że niejednokrotnie istnieje konieczność zweryfikowania uprzednio złożonego rozliczenia. Przyczyny złożenia korekt deklaracji mogą być różne:

l zwykłe omyłki rachunkowe (matematyczne),

l wpisanie danych w nieodpowiednie pozycje deklaracji,

l błędy natury merytorycznej, np. błędne określenie terminu powstania obowiązku podatkowego, niepoprawne wyliczenie podstawy opodatkowania, brak dokumentów potwierdzających uprawnienie do zastosowania preferencyjnych stawek VAT (eksport, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów).

Zasadą jest, że wszelkiego rodzaju pomyłki mogą być przez podatnika w odpowiednim trybie skorygowane. Przepisy dotyczące VAT dopuszczają możliwość korygowania popełnionych błędów (z pewnymi zastrzeżeniami), zarówno w dokumentacji prowadzonej na potrzeby VAT, jak i w składanych do urzędu skarbowego deklaracjach. Z procesowego punktu widzenia, tryb korygowania deklaracji został unormowany w ustawie - Ordynacja podatkowa. Przed złożeniem korekty warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w danym przypadku wystąpi obowiązek złożenia korekty?:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00