Przedstawicielstwo przed organami celnymi
Zagadnienie zastępstwa procesowego, nazwanego we Wspólnotowym Kodeksie Celnym przedstawicielstwem, uregulowano w art. 5 WKC. Zgodnie z jego treścią zawartą w ust. 1 każda osoba ma prawo do działania przez przedstawiciela reprezentującego ją przed organami celnymi w celu spełnienia wszelkich czynności i formalności przewidzianych przepisami prawa celnego.
Piotr Wodziczko
Prawo w bardzo szerokim zakresie dopuszcza możliwość dokonywania czynności prawnych przez przedstawicieli, co w konsekwencji pozwala również na dokonywanie czynności ze skutkiem bezpośrednim dla osób, które same tych czynności dokonywać nie mogą. Z instytucji przedstawicielstwa korzystają w bardzo szerokim zakresie osoby prawne, które dokonują czynności przez odpowiednio umocowanych przedstawicieli w zastępstwie statutowych organów. Działanie przedstawiciela ma charakterystyczne dwie cechy:
1) przedstawiciel podejmuje je nie w swoim, lecz w imieniu innej osoby,
2) z czynności prawnej przedstawiciela wynikają skutki prawne nie dla niego, lecz bezpośrednio dla osoby reprezentowanej.
Regulacje dotyczące bezpośrednio instytucji przedstawicielstwa w sprawach celnych zostały zawarte, we Wspólnotowym Kodeksie Celnym (WKC)1 oraz w krajowym prawodawstwie:
1) w ustawie z 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622 z późn.zm.) i