Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-07-10

Opodatkowanie dywidendy pomiędzy polskimi spółkami

Na jakich warunkach można stosować zwolnienie od podatku dla dywidendy? Czy można dalej odliczyć podatek od dywidendy od podatku dochodowego od osób prawnych?

Jarosław Skrzyński

Dywidenda jest jednym z podstawowych praw majątkowych przysługujących udziałowcowi (akcjonariuszowi) z tytułu posiadania przez niego udziałów (akcji) w spółce kapitałowej. Z dywidendą, a w zasadzie z dochodem w postaci dywidendy, związane są również skutki w podatku dochodowym od osób prawnych. Od 1 stycznia 2007 r. zmienione zostały zasady opodatkowania dochodu pochodzącego z takiego tytułu. W niniejszym opracowaniu zajmiemy się zmianami, jakie dotyczą dywidend wypłacanych przez spółki z siedzibą w Polsce na rzecz polskich rezydentów.

Prawo do dywidendy

Udziałowiec w spółce z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonego do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Przypadający wspólnikom zysk dzieli się, co do zasady, w stosunku do posiadanych udziałów. Inny sposób podziału zysku jest możliwy pod warunkiem jednak, iż umowa spółki zawiera w tym zakresie stosowne postanowienia. Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekroczyć zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Jednocześnie kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitał zapasowy lub kapitały rezerwowe. Umowa spółki może bowiem upoważnić zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy. Dzień ten określa się jako i wyznacza się go w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00