Porada
Najem nieruchomości lub lokalu - zapisy w księgach
Jakie prawa i obowiązku ma wynajmujący? Czy kaucja zwrotna wpływa na wynik finansowy okresu? W jaki sposób płatność czynszu wpływa na ewidencję księgową? Jak właściwie zaksięgować refakturę mediów? Czy remont w wynajmowanym lokalu jest ulepszeniem w obcym środku trwałym?
Joanna Jesionowska
Umowa najmu została określona w art. 659-679 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi unormowaniami, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Przedmiotem tej umowy mogą być wszelkie rzeczy, zarówno ruchome, np. maszyny, jak i nieruchomości. Należy przy tym podkreślić, że umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie.
Na mocy przepisów kodeksu cywilnego, do podstawowych obowiązków wynajmującego należą:
- wydanie rzeczy najemcy w stanie przydatnym do umówionego użytku,
- utrzymywanie przedmiotu najmu w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy, to bowiem wynajmującego obciążają naprawy, usuwanie usterek, jak również przeprowadzanie remontów kapitalnych,
- w sytuacji gdy przedmiot najmu ulegnie zniszczeniu z przyczyn, za które odpowiada wynajmujący, jest on zobowiązany do przywrócenia go do stanu poprzedniego - jeżeli to możliwe, albo do rozwiązania umowy poprzez wypowiedzenie; najemcy przysługuje wówczas roszczenie odszkodowawcze.
Natomiast do podstawowych obowiązków najemcy należą:
- płacenie czynszu,
- czynienie drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem rzeczy np. malowanie ścian, drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych,
- używanie rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowanie nad nią pieczy,
- po zakończeniu umowy zwrot przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym, z tym że nie ponosi on odpowiedzialności za normalne zużycie rzeczy.
Najważniejszą sprawą przy najmie nieruchomości jest prawidłowe sporządzenie umowy najmu. Od jej postanowień zależeć będzie późniejsze rozliczenie dokonanego najmu w księgach rachunkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right