Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-07-03

Odliczanie VAT przy aporcie

Czy polski podatnik VAT może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z wniesieniem aportu do spółki położonej poza obszarem WE?

dr Wojciech Maruchin

doradca podatkowy partner - KDPM Modzelewski & Maruchin

W obrocie gospodarczym zdarza się, że polscy podatnicy VAT dokonują zakupów związanych z wniesieniem aportu do spółki siostrzanej, znajdującej się poza obszarem Wspólnoty Europejskiej. W celu stworzenia środka trwałego odpowiadającego potrzebom gospodarczym nowo powstającej spółki siostrzanej, nabywają maszyny, urządzenia, materiały oraz różnego rodzaju usługi na terenie kraju i w innych państwach unijnych. Zdarza się, że urządzenia zostają przez nich wywiezione poza obszar WE bezpośrednio z terenu innego państwa członkowskiego UE, gdzie zostały zakupione i często poddane różnym usługom wpływającym na ich jakość i wartość. Zdarza się także, że są one w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przywiezione do Polski, a następnie z niej wywiezione.

W następstwie dokonanego wywozu, w obu wskazanych powyżej przypadkach, polski podatnik VAT występuje na dokumencie SAD jako eksporter, czego konsekwencją jest zaprezentowanie tego wywozu w deklaracji VAT-7 jako eksportu. Tak więc polski podatnik VAT - pod warunkiem spełnienia warunków określonych w art. 41 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - korzysta z opodatkowania przy zastosowaniu stawki 0 proc.

Stawka 0 proc. VAT w eksporcie towarów

Stawkę 0 proc. stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W przypadku niespełnienia tego warunku, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT za dany okres rozliczeniowy. Może on wykazać w ewidencji VAT dokonanie czynności eksportowej w okresie następnym - z zachowaniem prawa do zastosowania stawki 0 proc. - pod warunkiem otrzymania dokumentu celnego, wystawionego przez urząd celny, potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, zanim dojdzie do złożenia deklaracji podatkowej za ten okres. W przeciwnym razie musi zastosować stawki właściwe dla dostawy tego towaru w kraju. W sytuacji gdy podatnik otrzymał ten dokument w terminie późniejszym niż określony powyżej, ma prawo do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej (kwoty podatku należnego) w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00