Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-05-22

Wniesienie aportu a VAT

Czy w przypadku wniesienia aportu podatnik powinien dokonać korekty odliczonego wcześniej podatku od towarów i usług?

Michał Szczypiór
Kwestia korekty odliczonego wcześniej podatku od towarów i usług w przypadku wniesienia aportu budzi wiele kontrowersji. Problem ten istniał również pod rządami starych regulacji, tzn. w świetle ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Mimo uchwalenia i wejścia w życie nowej ustawy o podatku od towarów usług z 11 marca 2004 r., problemy nie zniknęły, a nawet - co postaram się wykazać - powstało ich jeszcze więcej, a to z uwagi choćby nawet na konieczność stosowania przepisów dyrektyw dotyczących VAT, czy też uwzględniania orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Niestety, stanowiska organów podatkowych nie są jednolite. Jedni naczelnicy urzędów skarbowych interpretują przepisy ustawy o VAT w ten sposób, że nakazują bezwarunkowo korygować przy aporcie podatek naliczony wcześniej odliczony przy nabyciu przedmiotu obecnego aportu, ale na bieżąco. W ten sposób podatnik niejako unika „kary” w postaci odsetek. Inni z kolei nie wykazują zainteresowania powodem, dla którego podatnik np. wniósł aportem środki do innego przedsiębiorstwa.
Poniżej przedstawię kilka sprzecznych interpretacji organów podatkowych, wskażę również na kilka wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które w sposób jasny i klarowny nakazują odpowiednie zachowanie podatnika w sytuacji wniesienia aportu.
Na początek można wskazać interpretację dokonaną w trybie art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu nr PP/443-49/06/61990/2006/PPLM z 23 sierpnia 2006 r., czy też decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie nr PP-3/449/1/06 z 16 lutego 2006 r. W tej ostatniej wskazano, że „na gruncie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wniesienie aportu do spółek prawa handlowego lub cywilnych jest sprzedażą - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, czyli dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.) jest ona zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Czynność ta, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, powinna być udokumentowana fakturą VAT, a obrót z tego tytułu wykazany w deklaracji VAT-7 jako obrót zwolniony”. We wspomnianej decyzji dyrektor odniósł się do obowiązku korekty podatku naliczonego przy nabyciu towarów będących przedmiotem aportu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00