Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-05-15

Obliczanie oraz przywracanie terminów procesowych

W jaki sposób należy liczyć terminy określone w dniach, tygodniach, miesiącach i latach? Które terminy mogą zostać przywrócone? Który organ podatkowy rozstrzyga o przywróceniu terminu?

Piotr Tarkowski
Niezwykle istotnym zagadnieniem procesowym jest kwestia obliczania terminów. Powyższa materia dotyczy zarówno działania organów podatkowych (np. obliczenie terminu do załatwienia odwołania), jak i realizacji uprawnień procesowych przez stronę postępowania podatkowego (np. obliczenie terminu do złożenia zażalenia). Równie ważna jest konstrukcja przywracania terminów procesowych. Niejednokrotnie bowiem strona postępowania podatkowego składa pisma procesowe (np. odwołanie) do organów podatkowych po upływie ustawowych terminów i tym samym pozbawia się przysługujących jej uprawnień procesowych.
Obliczanie terminów
Zgodnie z art. 12 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (o.p.), Powyższa regulacja dotyczy np. terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu podatkowego. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 223 § 2 pkt 1 o.p., odwołanie od decyzji organu podatkowego wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. A zatem przy obliczaniu 14-dniowego terminu do wniesienia odwołania nie będzie się uwzględniało dnia, w którym doręczono stronie przedmiotową decyzję organu podatkowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00