Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-05-01

Sprzedaż działek przez osobę fizyczną a VAT

Czy sprzedaż działek budowlanych przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Dagmara Dominik
asesor w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu
Pojawiającym się ostatnio problemem na tle ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest opodatkowanie tym podatkiem transakcji sprzedaży działek budowlanych przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Z powyższym problemem mamy do czynienia m.in. w sytuacji, gdy osoba fizyczna otrzymała w drodze spadku czy darowizny nieruchomość rolną, którą po kilku czy kilkunastu latach podzieliła na kilka mniejszych działek i sprzedała na rzecz innych podmiotów lub też jest w trakcie sprzedaży poszczególnych działek, której to sprzedaży dokonuje w pewnych odstępach czasu. Istotne jest też z punktu widzenia stanowiska zajmowanego przez organy podatkowe, że działki te na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego były działkami budowlanymi.
Stanowisko organów podatkowych
Należy zaznaczyć, że stanowisko organów podatkowych jest podzielone. Pojawiają się trzy poglądy w tym przedmiocie.
1. Pierwszy pogląd organów podatkowych sprowadza się do wykluczenia takiej czynności sprzedaży z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
2. Drugi pogląd wskazuje na konieczność zapłacenia podatku od towarów i usług z chwilą drugiej sprzedaży działki.
3. Trzeci pogląd sprowadza się do konieczności opodatkowania wszystkich czynności sprzedaży działek.
Zarówno pogląd drugi, jak i trzeci organy podatkowe wywodzą z przepisów art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 15 oraz art. 43 pkt 9, art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o VAT. Uzasadnienia swego stanowiska dopatrują się w definicji odpłatnej dostawy towarów uznając za nią odpłatną dostawę gruntów budowlanych. Dostawa takich gruntów nie podlega zwolnieniu z podatku. Wskazuje się, że transakcja sprzedaży takiego gruntu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wtedy, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika w odniesieniu do danej transakcji sprzedaży. Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży jest podatnikiem VAT, ważne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Przy określeniu, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, dla organów podatkowych istotny jest zamiar dokonywania czynności wielokrotnie, co ma miejsce właśnie w opisanej na wstępie sytuacji, gdyż intencją osoby fizycznej jest wielokrotne dokonywanie sprzedaży.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00