Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-04-17

Rozliczenie niedoboru w majątku obrotowym jednostki

W spółce z o.o. w wyniku inwentaryzacji, której termin przypadał na 28 lutego 2007 r., stwierdzono niedobory w majątku obrotowym. Niedobór jest zawiniony i pracownik wyraził zgodę na jego pokrycie. Jego rozliczenie nastąpi w marcu 2007 r. Jak postąpić z powstałą różnicą w cenie pomiędzy kwotą zakupu ujętą w księgach a ceną rynkową, po której został wyceniony niedobór? W księgach którego roku należy zaksięgować rozliczenie niedoboru? Czy musimy dokonać korekty VAT naliczonego?
W praktyce niedobór oznacza różnicę pomiędzy wartością towarów, która wynika z zapisów księgowych, a ich stanem faktycznym, stwierdzonym w drodze inwentaryzacji.
Rozróżniamy niedobory:
1) naturalne, które mieszczą się w granicach norm ubytków naturalnych;
2) nadzwyczajne, które przekraczają normy ubytków naturalnych, wśród których wyróżniać będziemy:
a) zawinione, które powstają w związku z niedopełnieniem obowiązków przez osobę materialnie odpowiedzialną za powierzone jej mienie,
b) niezawinione, które powstają z przyczyn niezależnych od osób materialnie odpowiedzialnych; przeważnie są skutkiem zdarzeń losowych, takich jak np. powódź, pożar, kradzież, lub też powstają z przyczyn naturalnych związanych z uszkodzeniem towaru podczas transportu, złymi warunkami przechowywania, na które osoba materialnie odpowiedzialna nie ma wpływu, itp.; niedobory te nie obciążają osób materialnie odpowiedzialnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00