Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-10

Sprawozdanie z dyżuru telefonicznego

Zorganizowany w redakcji dyżur telefoniczny specjalisty z zakresu prawa pracy cieszył się zainteresowaniem naszych Czytelników. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najciekawsze pytania zadane podczas dyżuru.

Artur Michalak
Czy wypowiedzenie umów o pracę zawartych na czas nieokreślony i zwolnienie pracowników, pomimo negatywnej opinii związku zawodowego, jest sprzeczne z przepisami prawa pracy?
Przepisy kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek pisemnego zawiadomienia reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W zawiadomieniu pracodawca powinien podać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu pięciu dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Dopiero po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca powinien podjąć decyzję w sprawie wypowiedzenia. Tak więc przepis nie uzależnia dokonania wypowiedzenia umowy o pracę od pozytywnej opinii zakładowej organizacji związkowej. Jest to jedynie konsultacja, której wynik - nawet negatywny - nie wiąże pracodawcy. Podsumowując należy stwierdzić, że wypowiedzenie przez pracodawcę umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, pomimo negatywnej opinii zakładowej organizacji związkowej, jest dopuszczalne, nie narusza bowiem przepisów prawa pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00