Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-27

Samochód w firmie

Michał Szczypiór
Urszula Talarek
Wstęp
Prowadzenie działalności gospodarczej we współczesnych realiach gospodarczych wymaga wykorzystywania samochodu. Dla skutków podatkowych bez znaczenia pozostaje marka wykorzystywanego pojazdu, ważna jest natomiast jego dopuszczalna masa całkowita, kategoria i rodzaj wykorzystywanego paliwa.
Generalnie, przepisy prawa podatkowego zezwalają na wykorzystywanie dla celów gospodarczych samochodów, lecz wprowadzają pewne ograniczenia bądź limity, tak aby - z jednej strony - chronić interes fiskalny Skarbu Państwa, z drugiej zaś - pomóc przedsiębiorcy w prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej.
Niestety, przepisy podatkowe w zakresie kategorii (rodzajów) pojazdów zmieniają się często, co budzi wiele kontrowersji i powoduje sprzeczności interpretacyjne. Tym bardziej więc - z uwagi na skalę występujących problemów i zagrożeń - warto przyjrzeć się zasadom rozliczeń szeroko rozumianego samochodu w działalności gospodarczej na gruncie podatków: VAT, PIT, CIT oraz podatku od środków transportowych. Oczywiście, niniejsza publikacja nie może być traktowana jako pełna, gdyż poruszono w niej tylko najczęściej występujące sytuacje faktyczne w ramach rozliczeń samochodu w firmie. Zilustrowano je prezentacją stanowisk organów podatkowych i licznymi przykładami.
Samochód w VAT
Rodzaje pojazdów a VAT
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) wyróżnia od 22 sierpnia 2005 r. (nowelizacja dokonana ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw - dalej: ustawa zmieniająca) następujące rodzaje pojazdów:
• pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej co najmniej 3,5 tony,
• samochody osobowe,
• inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w sytuacjach wskazanych w u.p.t.u. podatnik w przypadku ich nabycia ma możliwość pełnego odliczenia VAT).
Pełne odliczenie
Na gruncie u.p.t.u. pełne odliczenie podatku przysługuje zawsze w przypadku nabycia samochodów, których dopuszczalna masa całkowita wynosi co najmniej 3,5 tony. Pełne odliczenie będzie możliwe również w sytuacji, gdy podatnik nabywa pojazd samochodowy, który:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00