Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-13

Prawa i obowiązki pełnomocnika strony postępowania podatkowego

Kto może być pełnomocnikiem strony postępowania podatkowego? Jakie obowiązki ciążą na pełnomocniku? Jakie ma uprawnienia?

Piotr Tarkowski
Dla prawidłowego toku postępowania podatkowego bardzo ważne jest uprawnienie strony postępowania podatkowego do ustanowienia w jej sprawie pełnomocnika oraz wskazanie wzajemnych relacji pomiędzy tymi podmiotami.
W art. 133 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (o.p.) ustawodawca określił, iż stroną w postępowaniu podatkowym jest podatnik, płatnik, inkasent lub ich następca prawny, a także osoby trzecie, o których mowa w art. 110-117a ustawy, które z uwagi na swój interes prawny żądają czynności organu podatkowego, do której czynność organu podatkowego się odnosi lub której interesu prawnego działanie organu podatkowego dotyczy. A zatem kryterium, według którego ocenia się charakter prawny strony postępowania podatkowego, zostało określone w sposób „skonkretyzowany”.
Stroną w postępowaniu podatkowym może być również inna osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, jeżeli - zgodnie z przepisami prawa podatkowego - przed powstaniem obowiązku podatkowego ciążą na niej szczególne obowiązki lub zamierza skorzystać z uprawnień wynikających z tego prawa. W przypadku, o którym mowa w art. 92 § 3 o.p. (małżonkowie opodatkowani wspólnie), jedną stroną postępowania podatkowego są małżonkowie i każdy z nich jest uprawniony do działania w imieniu obojga.
Pełnomocnik strony
Jednym z podstawowych uprawnień procesowych strony postępowania podatkowego jest prawo do ustanowienia w sprawie pełnomocnika. Strona, ustanawiając pełnomocnika, zyskuje niezbędną w jej sprawie pomoc (faktyczną i prawną), która niejednokrotnie decyduje o korzystnym dla niej rozstrzygnięciu w toczącym się sporze podatkowym. Podstawowe znaczenie ma tu bowiem wiedza oraz praktyczne umiejętności ustanawianego w danej sprawie zastępcy procesowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00