Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-06

Pośrednictwo z tytułu dystrybucji kart opłat drogowych (winiet)

Jak należy zaklasyfikować dla celów VAT pośrednictwo w dystrybucji kart opłat drogowych? Czy dystrybutor może wystawić fakturę VAT na rzecz nabywcy winiet? Czy otrzymana prowizja jest kwotą netto czy brutto?

Adam Czekalski
doradca podatkowy; uczestnik seminarium doktoranckiego na Wydziale Prawa i Administracji UW
Jednym z obciążeń publicznoprawnych przewoźników poruszających się po polskich drogach jest obowiązek wykupu karty opłaty drogowej, czyli tzw. winiety. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym podmioty wykonujące na terytorium Polski przewóz drogowy (zarówno towarów, jak i osób) są obowiązane do uiszczania opłaty za przejazd pojazdu samochodowego. Aby zdefiniować pojazd samochodowy, należy odwołać się do postanowień prawa o ruchu drogowym. Pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.
Obowiązek zakupu winiet nie dotyczy:
1) przedsiębiorców wykonujących transport drogowy taksówkami,
2) pojazdów transportu kombinowanego,
3) pojazdów realizujących komunikację miejską,
4) zakładów pracy chronionej lub zakładów aktywności zawodowej, w przypadku wykonywania przewozów na potrzeby własne.
Przewóz drogowy
Tylko przejazd drogowy podlega obowiązkowi posiadania winiet. W świetle definicji ustawowej, za przewóz taki uważa się transport drogowy lub niezarobkowy przewóz drogowy oraz inny przewóz drogowy w rozumieniu przepisów Rady (EWG) nr 3820/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz.Urz. WE L 370 z 31 grudnia 1985 r.). Obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie z dróg krajowych ciąży zatem na każdym podmiocie podejmującym i wykonującym działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju, za które uważa się zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy na terytorium Polski, przy czym jazda pojazdu, miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży i przejazdu oraz droga znajdują się na terytorium naszego kraju.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00