Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-23

Metody wpłacania zaliczek przez przedsiębiorców (cz. 2)

Na jakich zasadach wpłacają zaliczki ryczałtowcy? Czy podatnicy CIT mogą skorzystać z kredytu podatkowego?

Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
W niniejszej części omawiamy metody wpłacania zaliczek przez przedsiębiorców opodatkowanych:
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Ryczałtowcy
Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą podatku dochodowego. Nie każdy przedsiębiorca może wybrać ten sposób opodatkowania. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje bowiem liczne wyłączenia. Przedsiębiorca, który ma prawo skorzystać z tej formy opodatkowania, może płacić podatek co miesiąc lub co kwartał. Ponadto podatnicy, którzy spełniają określone w ustawie warunki, mogą skorzystać ze zwolnienia nazywanego kredytem podatkowym.
Metoda miesięczna
Ryczałt za każdy miesiąc należy wpłacać na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania (zeznanie składa się do 31 stycznia następnego roku).
Ryczałt za dany miesiąc oblicza się jako iloczyn przychodów oraz stawki właściwej dla przychodów osiąganych z danego rodzaju działalności. Przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące podatnicy mogą uwzględniać niektóre odliczenia i obniżki. Podstawa opodatkowania ryczałtem za dany miesiąc może być pomniejszona o odpowiednią część straty z lat poprzednich oraz o odliczenia, o których mowa w art. 26 (np. składki ZUS, darowizny, internet).
Z kolei sam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego. Odliczeniu podlega tylko 7,75 proc. podstawy wymiaru składki.
Metoda kwartalna
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pozwalają niektórym przedsiębiorcom wpłacać podatek za okresy kwartalne. Podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania. Ustawodawca wskazał, że kwartalne okresy rozliczeniowe mogą stosować wyłącznie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 000 euro.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00