Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-16

Odszkodowanie a VAT

Czy wypłacone lub otrzymane odszkodowanie mieści się w zakresie pojęciowym dostawy (nabycia) towarów albo świadczenia usług, a co za tym idzie - czy podlega opodatkowaniu VAT?

Przemysław Piszcz
pracownik organów podatkowych
W polskich realiach życia gospodarczego niejednokrotnie dochodzi do niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. W wielu przypadkach tego typu działania lub zaniechania pociągają za sobą wymierne skutki ekonomiczne, których obowiązek ponoszenia wynika z przepisów ustaw lub zawartej umowy. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie wybranych zagadnień związanych z zapłatą i otrzymaniem odszkodowania na gruncie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Odszkodowanie w świetle prawa cywilnego
Można wyróżnić trzy grupy przypadków, w których przedmiotem świadczenia jest odszkodowanie:
1) gdy szkoda powstaje wskutek czynu niedozwolonego (deliktu), np. uszkodzenie cudzego mienia, pozbawienie kogoś prawa majątkowego, które mu służy - przypadki te są wymienione w art. 415 i nast. kodeksu cywilnego (dalej: k.c.);
2) gdy szkoda powstaje wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania - zgodnie z art. 471 k.c., dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi;
3) gdy ktoś w drodze umowy (ubezpieczenia, gwarancyjnej) zobowiązuje się wobec kontrahenta do świadczenia odszkodowawczego z tytułu szkody, którą temu kontrahentowi wyrządzi on sam, osoba trzecia lub zajście jakiegoś zdarzenia.
Przepisy kodeksu cywilnego, mimo że posługują się pojęciem szkody, nie zawierają jednak definicji tego pojęcia. Tym samym termin ten należy rozumieć zgodnie z jego potocznym znaczeniem, jako uszczerbek tak o charakterze materialnym, jak i niematerialnym następujący po stronie uprawnionego wbrew jego woli.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00