Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-09

Zmiany w ordynacji podatkowej

Jakie zmiany do ustawy - Ordynacja podatkowa weszły w życie od 1 stycznia br.? Które przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca br.?

Teresa Przekwas
doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego „Ex lege” - Teresa Przekwas
1 stycznia 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Nowelizacją tą ustawodawca wprowadził do ordynacji podatkowej (o.p.) wiele nowych rozwiązań (np. zmienił całkowicie zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego, wprowadził nowe regulacje dotyczące postępowania odwoławczego poprzez wprowadzenie tzw. rozprawy podatkowej, uregulował dawno oczekiwaną przez podatników kwestię podpisywania deklaracji podatkowej przez pełnomocników), ale także doprecyzował definicje zawarte w tej ustawie. Część zmian ma charakter dostosowawczy, uzupełniający i porządkujący.
Zgodnie z założeniami nowelizacja ta ma na celu zwiększenie pewności i stabilności prawa podatkowego, poprawę relacji między podatnikami a organami podatkowymi oraz ułatwienie podatnikom wykonywania ich obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Realizacja tych celów ma także zwiększyć zaufanie obywateli do organów państwa oraz stanowić czynnik pobudzający wzrost gospodarczy. Czy będzie tak w rzeczywistości i czy założone cele zostaną osiągnięte, o tym z pewnością będzie się można przekonać stosując nowe zapisy ordynacji podatkowej w praktyce. Do czasu, kiedy będzie możliwa ich ocena, proponujemy przyjrzeć się bliżej zmianom, jakie zostały wprowadzone. Niniejsza publikacja mówi o wszystkich tych zmianach, jednak z uwagi na ich ilość, nie sposób je wszystkie poddać analizie czy też opatrzyć komentarzem. Z pewnością będzie to przedmiotem późniejszych opracowań.
Dział I. Przepisy ogólne
Sprecyzowanie nowych pojęć i definicji zawartych w ordynacji podatkowej
Zgodnie ze znowelizowanym art. 3 pkt 2 o.p., ilekroć w ustawie jest mowa - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Zmiana ta ma charakter dostosowawczy i jest związana z dodaniem do ordynacji podatkowej nowego rozdziału o interpretacjach podatkowych, które zostały zamieszczone w dziale 2 o.p., w którym ustawodawca wprowadził nowy rozdział 1a - interpretacje przepisów prawa podatkowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00