Data publikacji: 01.07.2018
Najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od darowizny i spadku
Jakie zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn weszły w życie 1 stycznia br.?
Julita Karaś-Gasparska
Reforma podatku od spadków i darowizn, która weszła w życie 1 stycznia br., ma przede wszystkim zapewnić możliwość przekazywania między członkami najbliższej rodziny majątku nieuszczuplonego o kwotę podatku na rzecz państwa. Zmiany te mają zatem na celu zapewnienie ochrony interesów majątkowych tych osób, ale także doprowadzenie do zgodności polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej, w szczególności do realizacji zasady swobodnego przepływu kapitału.
Zmniejszenie obciążeń podatkowych dla członków najbliższej rodziny
Ze względu na konieczność szczególnej ochrony sytuacji majątkowej rodziny oraz uwzględniając fakt, że nieodpłatne przekazywanie majątku odbywa się najczęściej między osobami najbliższymi, w znowelizowanych przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn (PSD) postanowiono całkowicie zwolnić od podatku nieodpłatne nabycie majątku od osób najbliższych (małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym, macocha). Warunkiem zwolnienia jest jednak:
• zgłoszenie faktu nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia - w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku,
• udokumentowanie (gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej - 9637 zł, a przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne) otrzymania tych środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym (nowy art. 4a ust. 1 PSD).