Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-02

Nowelizacja przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych - umowa spółki i jej zmiany

Jakie zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) umów spółek obowiązują od 2007 r.? Jakie są nowe zasady odliczeń od podstawy opodatkowania w przypadku zmiany umowy spółki? Jakie umowy spółki podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z PCC?

Adam Czekalski
doradca podatkowy; uczestnik seminarium doktoranckiego na Wydziale Prawa i Administracji UW
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych przez umowę spółki handlowej wspólnicy (akcjonariusze) zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz - jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi - przez współdziałanie w inny określony sposób.
Ustawodawca zmianę umowy spółki uzależnia od jej statusu (spółka osobowa lub spółka kapitałowa). Spółkami osobowymi są: spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowa-akcyjna, natomiast spółki kapitałowe to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne. Spółka cywilna jest uregulowana w kodeksie cywilnym, a status pozostałych spółek - w kodeksie spółek handlowych.
W odniesieniu do spółek osobowych należy podkreślić, że umowa spółki (na przykładzie spółki jawnej) powinna zawierać: firmę i siedzibę spółki, określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość, przedmiot działalności spółki oraz czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Umowa takiej spółki powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Natomiast w przypadku spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) umowa spółki powinna określać: firmę i siedzibę spółki, przedmiot jej działalności, wysokość kapitału zakładowego, określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników oraz czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Umowa spółki z o.o. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00