Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-19

Lombard w podatku od towarów i usług

Czym jest i jak zostało w ustawie o VAT uregulowane udzielanie pożyczek pod zastaw? Jak należy ustalić wysokość obrotu, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, i na czym polega opodatkowanie marży?

Isabelle Leila Wierzbicka
Działalność lombardowa, najogólniej rzecz ujmując, polega na pożyczaniu pieniędzy pod zastaw. Przedmiot zastawu może zostać odzyskany przez klienta po dokonaniu zwrotu pożyczonej sumy pieniężnej wraz z kwotą prowizji, którą nalicza prowadzący lombard.
Forma prawnego zabezpieczenia udzielonej przez lombard pożyczki pieniężnej może przyjąć charakter przewłaszczenia, która to umowa nota bene nie jest umową normowaną regułami prawa cywilnego. W praktyce funkcjonowania obrotu gospodarczego mają do niej zastosowanie regulacje art. 349 kodeksu cywilnego, dotyczące przeniesienia własności rzeczy ruchomych, według którego przeniesienie posiadania następuje przez pozostawienie rzeczy we władaniu dotychczasowego właściciela, z tym że na podstawie innego stosunku prawnego, np. przechowania, czy też użyczenia.
Przewłaszczenie takie polega na przeniesieniu własności rzeczy na wierzyciela z zobowiązaniem go, pod warunkiem uiszczenia w terminie zabezpieczonego długu, do powrotnego przeniesienia własności rzeczy na dłużnika. W sytuacji gdy pożyczkobiorca nie wykona w umówionym terminie swojego zobowiązania, podmiot świadczący wskazaną usługę lombardową staje się pełnoprawnym właścicielem rzeczy, które najczęściej sprzedawane są w ramach prowadzonej działalności przez lombard. A zatem w działalności lombardu można wyróżnić dwa rodzaje czynności:
1) udzielanie pożyczek pod zastaw w zamian za umówione wynagrodzenie,
2) sprzedaż zastawionych i nieodebranych rzeczy (przejętych na własność przez lombard).
Udzielanie pożyczek pod zastaw w świetle regulacji ustawy o VAT
Na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00