Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-26

Rozliczenia międzyokresowe

Niniejsza publikacja jest kompleksowym ujęciem tematu dotyczącym rozliczeń międzyokresowych. Do pozycji bilansowej rozliczenia międzyokresowe zaliczamy:

Piotr Rybicki
Wstęp
• czynne rozliczenia międzyokresowe,
• bierne rozliczenia międzyokresowe,
• rozliczenia międzyokresowe przychodów.
Sama ustawa o rachunkowości w dość ubogi sposób potraktowała to zagadnienie. Zawarte tam definicje są niepełne i w zasadzie nie wyczerpujące. Konieczne jest czerpanie wiedzy z praktyki i umiejętne interpretowanie zasad ogólnych rachunkowości. Źródłem tego typu wiedzy jest proponowana Państwu pozycja. Czytelnicy znajdą w niej omówienie takich tematów, jak:
- ujęcie rozliczeń międzyokresowych w bilansie,
- praktyczne przykłady księgowań tych rozliczeń.
Komentarz rachunkowy uzupełniony jest praktyczną ściągą dla analityka finansowego. Nie zabraknie również podatkowych aspektów rozliczeń międzyokresowych.
Jak podkreślano w orzecznictwie sądów administracyjnych, przepisy ustawy o rachunkowości nie mogą decydować o kształcie zobowiązania podatkowego. Nie są one „podatkotwórcze”. Jest to bardzo ważne, ponieważ przepisy ustaw podatkowych rządzą się własnymi zasadami, jeżeli chodzi o moment wykazania przychodu do opodatkowania czy moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Rodzi to określone problemy podatkowe w zakresie rozliczeń międzyokresowych.
Omówienie aspektów podatkowych oparliśmy na interpretacjach organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych. Zawierają one rozwiązanie najbardziej problemowych zagadnień podatkowych, które pojawiają się przy rozliczeniach międzyokresowych. Uzupełnieniem praktycznego komentarza jest tekst Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 37. Określa on zasady rachunkowości i ujawniania informacji o wszystkich rezerwach, zobowiązaniach warunkowych i aktywach warunkowych, z wyjątkiem takich, które:
• wynikają z instrumentów finansowych wykazywanych w wartości godziwej;
• wynikają z niewykonanych umów, z wyjątkiem sytuacji, gdy umowa rodzi obciążenia; umowami niewykonanymi są umowy, pod rządami których żadna ze stron nie wypełniła żadnego ze swoich obowiązków lub obie strony wypełniły swoje obowiązki w równym, niepełnym stopniu;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00