Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-12

Wbudowane instrumenty pochodne i zabezpieczające

Marek Masztalerz
Katedra Rachunkowości Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Czym jest wbudowany instrument pochodny? W jakich okolicznościach instrument zabezpieczający wyodrębnia się z umowy głównej? Jak wycenić ten instrument? Kiedy stopień wykonania kontraktu jest znaczny? W jaki sposób ustala się poziom efektywności zabezpieczenia?
Wbudowany instrument pochodny jest złożonym instrumentem finansowym, stanowiącym swoistą kombinację instrumentu pierwotnego i instrumentu pochodnego.
Przez wbudowany instrument pochodny należy rozumieć wynikające z zawartego kontraktu warunki, powodujące, że część lub całość przepływów pieniężnych uzyskiwanych z umowy zmienia się w sposób podobny do tego, jaki powodowałby samodzielnie instrument pochodny.
Do typowych wbudowanych instrumentów pochodnych można zaliczyć np. obligacje z wbudowaną opcją wcześniejszego wykupu oraz umowy, w których należne kwoty są indeksowane, np. według wskaźnika inflacji, stóp procentowych, kursów walutowych itp.
Wyodrębnienie instrumentu wbudowanego w księgach jednostki
Wbudowany instrument pochodny należy wyodrębnić z umowy zasadniczej i wykazywać oddzielnie w księgach rachunkowych, gdy spełnione są łącznie następujące warunki (§ 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów):
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00