Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-08-22

Stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej

W jakich przypadkach organ podatkowy stwierdza nieważność decyzji ostatecznej? Czy naruszenia prawa o charakterze procesowym stanowi przesłankę do stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej? Kiedy organ podatkowy wstrzymuje wykonanie decyzji?

Piotr Tarkowski
Przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (dalej: OP) przewidują możliwość wszczęcia i prowadzenia tzw. trybów nadzwyczajnych procedury podatkowej. Chodzi o uchylenie lub zmianę decyzji ostatecznych, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania, które mogą nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w OP oraz w ustawach podatkowych.
Należy pamiętać, iż tryb stwierdzenia nieważności decyzji oraz uchylenia lub zmiany decyzji dotyczy wyłącznie decyzji ostatecznych. Taką decyzją ostateczną w podatkowym toku instancji, tzn. decyzją, w stosunku do której nie przysługuje już prawo do odwołania, jest decyzja organu podatkowego wydana wskutek odwołania wniesionego przez stronę postępowania podatkowego. Decyzją ostateczną staje się również decyzja organu podatkowego pierwszej instancji, w stosunku do której strona postępowania podatkowego nie wniosła odwołania lub też wniosła je z uchybieniem terminu, a właściwy w sprawie organ podatkowy negatywnie rozpatrzył wniosek o przywrócenie uchybionego terminu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00