Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-06-06

Podstawowe instytucje prawa upadłościowego a VAT

Upadłość przedsiębiorców stanowi nieodłączny element funkcjonowania gospodarki rynkowej. Zgodnie z teorią cyklu życia, naturalnymi etapami w rozwoju przedsiębiorcy są wzrost, stabilizacja i faza spadkowa, która prowadzi do likwidacji przedsiębiorstwa. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie podstawowych instytucji prawa upadłościowego przez pryzmat przepisów o podatku od towarów i usług.

Ogłoszenie upadłości po dacie dostawy towaru
Nasza spółka ma wierzytelność wobec osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Wierzytelność tę zaliczyliśmy do wierzytelności nieściągalnych i zamierzaliśmy skorzystać z tzw. ulgi na złe długi w VAT. Dowiedzieliśmy się jednak, że nasz dłużnik złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Czy ogłoszenie upadłości dłużnika wpłynie na możliwość skorzystania przez nas z tej ulgi?
Nie Zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju (Polski) w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, pod warunkiem, że dostawa towaru lub świadczenie usług zostały dokonane na rzecz podatnika (dłużnika), o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego ani w trakcie likwidacji (źródło tego typu informacji może stanowić Monitor Sądowy i Gospodarczy lub aktualny odpis dłużnika z rejestru przedsiębiorców).
Jeśli zatem ogłoszenie upadłości dłużnika ma miejsce po dacie dostawy bądź po wykonaniu usługi, pozostanie ono obojętne dla możliwości skorzystania z przedmiotowej ulgi przez wierzyciela Jedynie bowiem zmiana statusu podatkowego po dokonaniu dostawy bądź po wykonaniu usługi pozbawia możliwości zastosowania ulgi na złe długi (art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT). To samo dotyczy wierzyciela. Gdyby doszło do ogłoszenia upadłości wierzyciela po dokonaniu dostawy bądź po wykonaniu usługi, podmiot zarządzający masą upadłości będzie miał prawo dokonania stosownej korekty podatku naliczonego zgodnie z przepisami o uldze na złe długi, oczywiście po spełnieniu pozostałych przesłanek jej zastosowania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00