Data publikacji: 02.07.2018
Opodatkowanie wynagrodzeń artystów i sportowców
Zbliżający się sezon letni to okres, w którym firmy częściej korzystają z usług artystów, przy okazji różnego rodzaju imprez okolicznościowych i promocyjnych. Są to też artyści zagraniczni, dlatego w ramach naszego cyklu dotyczącego umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania poruszamy kwestię opodatkowania dochodów artystów i sportowców.
Katarzyna Kaczor
Rödl & Partner
Działalność artystów i sportowców w innych państwach jest z reguły krótkookresowa i rzadko prowadzi do powstania zakładu, stałej placówki czy też przekracza 183 dni. Ze względu na taki charakter działalności osób należących do tych grup zawodowych, konieczne było stworzenie uregulowań, które pozwalają w określonych przypadkach opodatkować dochody tej grupy osób w państwie miejsca wykonywania pracy (działalności).
Opodatkowanie wynagrodzeń artystów i sportowców reguluje artykuł 17 Konwencji Modelowej OECD i zazwyczaj ten sam artykuł zawieranych przez Polskę umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Z reguły dochody osoby mającej miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw z tytułu działalności artystycznej wykonywanej osobiście w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim państwie bez względu na postanowienia art. 7, 14 i 15 u.p.o. (tak chociażby umowa z Niemcami, Austrią).