Data publikacji: 02.07.2018
Złoty interes, czyli jak zarobić na złocie
Nie ma w zasadzie metalu, który mógłby stanowić realną konkurencję dla złota. Jest ono bowiem nie tylko ozdobnym kruszcem, lecz również cennym materiałem wykorzystywanym w przemyśle komputerowym, telekomunikacji, podczas badań kosmicznych, a nawet stomatologii. Najczęściej jednak wydobyte z głębin ziemi złoto i srebro trafiają tam z powrotem - do podziemnych skarbców banków centralnych najbogatszych państw świata.
Katarzyna Aleksandra Czajkowska
Metale szlachetne stanowią formę pieniądza, na której wartość nie mają wpływu czynniki zewnętrzne. Zawsze uznawane były za tzw. twardą walutę, odporną na wszelkie zawirowania rynkowe, w tym tempo, w jakim dewaluuje się pieniądz papierowy, oraz traktowane jako najlepsza rezerwa na tzw. czarną godzinę.
Dlaczego złoto?
Złoto uważane jest na całym świecie za najbezpieczniejszą formę lokaty i cenione jako doskonałe zabezpieczenie finansów przed giełdowym krachem, inflacją, wahaniami kursów walut i zawirowaniami na rynku. Jest to zatem dla inwestorów doskonała alternatywa inwestycyjna oraz forma zabezpieczająca rezerwy. Złoto pełni bowiem funkcję twardej waluty, odpornej na zawirowania rynkowe. Fluktuacje cenowe na wolnym rynku, które powodują spadek wartości akcji, obligacji lub nieruchomości, nie tylko nie mają wpływu na obniżenie wartości złota, ale wręcz sprzyjają wzrostowi jego wartości. Jest to cecha, która wyróżnia złoty kruszec spośród innych dostępnych inwestycji i przekonuje inwestorów w kraju i za granicą.
Banki centralne ufają złotu jako rezerwowemu kapitałowi. Każde bogate państwo posiada rezerwy złota w skarbcach. Zasadą jest, iż zawsze w okresie zagrożenia wojną czy katastrofą złoto drożeje. Tak też jest obecnie, gdy świat opanowała fala strachu przed zamachami terrorystycznymi.