Data publikacji: 02.07.2018
Raje podatkowe (cz. III)
Przedsiębiorcy podejmują decyzję o przeniesieniu aktywów do raju podatkowego pod wpływem wielu czynników. Może to być nadmierny, w ich przekonaniu, fiskalizm państwa, chęć zaoszczędzenia na podatkach niezależnie od postrzegania krajowego systemu podatkowego czy też informacja o korzyściach osiągniętych z tego tytułu przez innych przedsiębiorców lub bezpośrednio z mediów. Może to być także zwykła potrzeba anonimowości i uniezależnienia się od roszczeniowych systemów.
Wiesław Sędzicki
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
Po dokonaniu wstępnego wyboru, co do chęci ulokowania środków pieniężnych w raju podatkowym, przedsiębiorca może całą operację wykonać samodzielnienie lub zlecić jej wykonanie. Procedurę wyboru strefy i rejestracji spółki w strefie offshore przeprowadza na ogół wyspecjalizowana kancelaria, która zajmuje się nie tylko stroną prawno-techniczną, ale także dalszym prowadzeniem finansów. Do obowiązków firmy obsługującej offshore należy między innymi pełna informacja dotycząca lokalnych przepisów prawnych oraz przepisów Unii Europejskiej i polskiego prawa.
Niezależnie od wiedzy o tych przepisach przekazanych przez kancelarię, przedsiębiorca powinien się kierować niezależnymi źródłami informacji o stanie prawa dotyczącego rajów podatkowych zgodnie z paremią, że nieznajomość prawa szkodzi. Należy pamiętać, że ogólne pojęcie offshore w dzisiejszych czasach nie oznacza tylko enklawy wydzielonej systemowo i geograficznie. Rajem podatkowym jest każde działanie związane z przemieszczaniem się kapitału, które ma w założeniu przynieść wymierne korzyści podatnikowi i inwestorowi.
Znany ekonomista i autor książek, które mają rzesze zwolenników na całym świecie, Robert Kyosaki napisał w książce pt. : „W epoce informacyjnej termin »offshore« nie będzie oznaczał innego kraju jako raju podatkowego: »offshore« »będzie mogło oznaczać cyberprzestrzeń Oznacza to, że rewolucja elektroniczna wraz z procesem globalizacji wyznaczyły nowe standardy w wielu dziedzinach - również w sferze usług finansowych i podatkach. Dotyczy to także rajów podatkowych. Na pytanie, , Krzysztof Kubala, właściciel kancelarii prawnej Tax Ways, odpowiada: „w zasadzie . Nie tylko na egzotycznych wyspach”.