Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-05-23

Zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans

Wielu przedsiębiorców dokonujących zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans zetknęło się z dylematem, czy w tej sytuacji naliczać VAT, czy też czynność taka podlega innemu podatkowi. Na niewiele zdaje się tu znajomość przepisów prawnych. Są one bowiem niejasne i mało precyzyjne. Co gorsza, odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tym tematem należy szukać nie w jednej, a w wielu różnych regulacjach. W większości przypadków trzeba ponadto odwoływać się do orzecznictwa, pism organów podatkowych oraz doktryny.

Katarzyna Aleksandra Czajkowska
Zakład Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji UW
W poprzednio obowiązującym stanie prawnym (przed 1 maja 2004 r.) zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans stanowiło, podobnie jak obecnie, czynność wyłączoną spod opodatkowania VAT. Jednak w starej ustawie z 8 stycznia 1993 r. podatkowi od towarów i usług nie podlegała tylko sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans. Obecna ustawa z 11 marca 2004 r. na miejsce terminu „sprzedaż” wprowadziła termin „zbycie”. Jest to znacznie szersze pojęcie obejmujące swym zakresem dużo większy katalog czynności, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zakład samodzielnie prowadzący bilans.
Przedsiębiorstwo czy poszczególne składniki przedsiębiorstwa?
Stosownie do art. 6 pkt 1 obecnie obowiązującej ustawy o VAT sprzedaż firmy jako całości nie podlega podatkowi od towarów i usług. Odróżnienie transakcji zbycia przedsiębiorstwa jako całości od zbycia poszczególnych jego składników bywa jednak niejednokrotnie bardzo trudne.
Zasadą jest, że jeżeli sprzedaży podlega jedynie część przedsiębiorstwa, która nie jest zakładem samodzielnie sporządzającym bilans, art. 6 pkt 1 nie ma zastosowania. Czynność sprzedaży należy wówczas traktować jako sprzedaż poszczególnych składników przedsiębiorstwa będących towarami lub usługami. W takiej sytuacji przedmiot sprzedaży stanowi de facto szereg dostaw poszczególnych składników (towarów) lub świadczenie usług, a czynność sprzedaży tych towarów i usług podlega opodatkowaniu wg zasad właściwych dla poszczególnych składników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00