Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-05-16

Wycena produktów gotowych według prawa bilansowego

Jak oszacować koszt wytworzenia produkcji w toku? Czy koszty magazynowania towaru wpływają na koszt wytworzenia? Jak prawidłowo ustalić koszty pośrednie produkcji? Jak ewidencjonuje się wyroby wyceniane po koszcie rzeczywistym?

Marek Masztalerz
Katedra Rachunkowości Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Koszt wytworzenia wyrobu gotowego
W przedsiębiorstwach produkcyjnych podstawowym źródłem przychodów jest sprzedaż wyrobów gotowych. Aby właściwie (tj. zgodnie z przepisami prawa bilansowego) ustalić wynik na sprzedaży wyrobów (a także ocenić rentowność poszczególnych produktów1), konieczna jest prawidłowa ewidencja kosztów oraz wycena produktów. Niestety, przepisy ustawy o rachunkowości w zakresie wyceny wyrobów gotowych są dość nieprecyzyjne, co w efekcie może przyczyniać się do zniekształcenia wyniku finansowego firmy.
Generalna zasada wskazuje, że wyroby gotowe wycenia się według kosztu wytworzenia. Koszt wytworzenia nie może być jednak wyższy od ceny sprzedaży netto wyrobu na dzień bilansowy (art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości). Jeśli jednak ustalenie tego kosztu nie jest możliwe, wyceny dokonuje się po cenie sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonej o przeciętnie osiągany przy sprzedaży produktów zysk brutto ze sprzedaży, a w przypadku produktu w toku - także z uwzględnieniem stopnia jego przetworzenia. Stopień przetworzenia można określić procentowo, jeśli np. zostanie on oszacowany na poziomie 60 proc., to produkty w toku będą wycenione w wysokości 60 proc. kosztu wytworzenia wyliczonego dla danego wyrobu gotowego (art. 28 ust. 3 ustawy).
Na rysunku 1 (str. 76) przedstawiono wynikającą z przepisów prawa bilansowego strukturę kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa i wskazano, które składniki tych kosztów są wliczane do kosztu wytworzenia wyrobu gotowego, a które obciążają wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione (nawet jeśli przedsiębiorstwo nic nie wyprodukuje).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00