Data publikacji: 18.04.2006
Przychody z udziału w zyskach osób prawnych
Czy sprzedaż wierzytelności z tytułu umorzenia udziałów rodzi obowiązek podatkowy w omawianym zakresie? Czy dopłaty otrzymane przy połączeniu spółek stanowią przychód z udziału w zyskach osób prawnych?
Stella Brzeszczyńska
doradca podatkowy
Przychody z udziału w zyskach osób prawnych należą do przychodów z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do tej kategorii przychodów należą:
1) dywidendy,
2) dochód z umorzenia udziałów (akcji),
3) dochód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
3) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
4) dochody przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego,
5) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
6) dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych - w przypadku połączenia lub podziału spółek,
7) ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów.
Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Jeżeli więc wspólnicy podejmą uchwałę o wypłacie wynagrodzenia za umarzane udziały, o wypłacie dopłat lub dywidendy, ale wypłata ta faktycznie nie nastąpi - nie powstanie dochód do opodatkowania.
Rozliczenie podatku
Przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych opodatkowany jest 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 6 art. 30a u.p.d.o.f. przychodu z udziału w zyskach osób prawnych nie pomniejsza się o koszty uzyskania. W pewnych przypadkach jednak przychód (dochód) ustala się pomniejszając go o wartość równą kosztom jego uzyskania - dotyczy to umorzenia udziałów oraz odkupienia udziałów przez spółkę w celu umorzenia (buy-back).
Przychodu z tego źródła nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej ani z dochodami opodatkowanymi stawką liniową. Zasada ta dotyczy wszystkich przychodów z tego źródła, niezależnie od siedziby spółki, w której podatnik ma udziały lub akcje.