comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-03-07
Moment wykazania przychodu przy wykonywaniu usług
W jaki sposób wystawienie faktury determinuje wykazanie przychodu?
Dominika Klichowska
Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Za datę powstania tego przychodu uważa się, co do zasady, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Ustawodawca wprowadza od tej zasady pewne wyjątki. Chodzi tu np. o usługi najmu, dzierżawy, leasingu, dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart.
W podatku od towarów i usług obowiązuje ogólna zasada, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub wystawienia faktury, gdy powinna być ona wystawiona, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Także tutaj ustawodawca przewidział pewne wyjątki, np. dla usług najmu, dzierżawy, leasingu, dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, budowlanych, transportowych. Ponadto przepisy dotyczące VAT dodatkowo określają, kiedy należy, a kiedy można wystawić fakturę dotyczącą wykonanej usługi.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie