comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-12-05
Sankcje w VAT - przedawnienie i wielokrotność
Zarówno poprzednia ustawa o VAT, obowiązująca przed 1 maja 2004 r., jak i nowa ustawa przewidują sankcje w VAT. Sankcje nakłada się na podatnika, kiedy ten nieprawidłowo rozliczy VAT za dany okres (gdy organ podatkowy stwierdzi, że podatnik wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej lub gdy organ podatkowy stwierdzi, że podatnik wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej).
Ireneusz Krawczyk
radca prawny
Konsekwencją stwierdzenia przez organ podatkowy wymienionych nieprawidłowości w rozliczeniu jest:
• określenie prawidłowej kwoty rozliczeń z tytułu VAT,
• ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego, czyli tzw. sankcji w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu.
To dodatkowe zobowiązanie podatkowe stanowi właśnie sankcję za nieprawidłowe rozliczenia VAT. Utrzymując ją, ustawodawca powtórzył w zasadzie przepisy starej ustawy. Teoretycznie więc nic się nie zmieniło. Problem polega jednak na tym, że przeoczono sytuacje „przejściowe”. Nie uwzględniono, że organy podatkowe będą przecież po 1 maja 2004 r. badać prawidłowość rozliczeń VAT dokonywanych na podstawie „starej” ustawy. Brak przepisów przejściowych, z których wynikałoby w sposób niebudzący wątpliwości, której ustawy („starej” czy „nowej” ustawy o VAT) przepisy stosować dla ustalenia wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego organy podatkowe rozwiązały poprzez stosowanie nowych przepisów. Działanie takie, jako niemające podstawy prawnej, należy uznać za błędne. Takie praktyki dają podstawę do uchylania decyzji wydanych przez organy pierwszej instancji orzekające o wysokości sankcji w VAT. Uchyleniu podlegałyby więc decyzje z merytorycznego punktu widzenie prawidłowe, ale wydane na błędnej podstawie prawnej. Nie może być bowiem obojętne w państwie prawa, na podstawie jakiej ustawy wydaje się decyzje administracyjne.
Organ podatkowy stwierdzając nieprawidłowe rozliczenie VAT za dany okres ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w postaci sankcji, czyli wydaje decyzję, w wyniku której sankcja staje się wymagalna, innymi słowy swoją decyzją kreuje zobowiązanie podatkowe, które powstaje z dniem doręczenia decyzji podatnikowi. Należy jednak pamiętać, że decyzja, w wyniku której sankcja stała się wymagalna, wynika z wcześniej istniejącego obowiązku podatkowego, powstałego na podstawie przepisów ustawy o VAT, obowiązującej w momencie powstania zdarzenia dającego prawo do ustalenia sankcji.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka