comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-10-17
Opodatkowanie zaliczek w VAT
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy otrzymanej zaliczce? Jak wystawić fakturę zaliczkową? Jak rozliczyć zaliczki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i eksporcie?
Joanna Dmowska
W ustawie o VAT obowiązuje zasada ogólna, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, chyba że czynności te powinny być potwierdzone fakturą. Wtedy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od tej zasady przewidziano wyjątki.
Obowiązek podatkowy powstaje również z chwilą otrzymania części należności przed wydaniem towarów lub wykonaniem usługi, w stosunku do tej części. Według obecnie obowiązujących przepisów każda otrzymana zaliczka, przedpłata, zadatek, rata powoduje powstanie obowiązku podatkowego niezależnie od jej wysokości. Należy pamiętać, że w tym przypadku niezależnie od tego, czy istnieje obowiązek udokumentowania tej czynności fakturą, czy też nie - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania.
Przepis odnoszący się do powstania obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury nie odnosi się do zaliczek. Oznacza to, że o momencie powstania obowiązku podatkowego będzie decydować data otrzymania zaliczki, a nie wystawienia faktury. Nie oznacza to jednak, że w tym przypadku nie należy wystawiać faktury. Wręcz przeciwnie. Obowiązują tutaj takie same zasady jak w przypadku faktur dokumentujących dostawę towarów czy wykonanie usługi, tzn.:
• fakturę wystawia się zawsze, w przypadku gdy zaliczkę otrzymaliśmy od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą,
• fakturę wystawia się na żądanie, w przypadku gdy zaliczkę otrzymaliśmy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right