comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Zmiany w uprawnieniach emerytalno-rentowych (cz. II)
W jakich przypadkach ZUS będzie przyznawał emeryturę z urzędu? Co zmieniło się w zakresie przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy? Jak będą waloryzowane emerytury i renty od 2006 roku?
Piotr Kruszalski
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” omówione zostały najważniejsze zmiany wprowadzone ostatnio w zakresie przyznawania wcześniejszych emerytur. W niniejszym artykule kontynuujemy omawianie innych nowych regulacji dotyczących świadczeń emerytalno-rentowych. Niektóre z nich są korzystne dla obecnych lub przyszłych świadczeniobiorców (np. zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent), niektóre zaś ograniczają ich uprawnienia (np. zniesienie możliwości uzyskania na stałe renty z tytułu niezdolności do pracy).
Jak będą rosły emerytury i renty od 2006 r.?
Począwszy od 2005 r. emeryci i renciści zostali pozbawieni gwarancji corocznej waloryzacji swoich świadczeń. W myśl obecnie obowiązujących przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą emerytalną, częstotliwość jej dokonywania jest uzależniona od poziomu inflacji, jaki miał miejsce od przeprowadzenia jej po raz ostatni. Do czasu, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nie osiągnie poziomu 105,0 proc. liczonego od roku kalendarzowego, w którym przeprowadzana była ostatnia waloryzacja, świadczeniobiorcy nie mogą liczyć na jakąkolwiek waloryzację emerytur i rent. Zostanie ona przeprowadzona dopiero od 1 marca w roku kalendarzowym następującym po tym roku, w którym wspomniany wskaźnik osiągnął wartość przynajmniej 105,0 proc. Jednocześnie ustawodawca gwarantuje waloryzację emerytur i rent przynajmniej raz na trzy lata.
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka