Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-10

Ewidencjonowanie przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Jak ustalić kwotę przychodu z działalności gospodarczej oraz datę powstania przychodu? Jakie są zasady ewidencjonowania przychodów w kolumnach 7, 8 i 9 księgi?

Luiza Boczek
doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego IUSTA
Pomimo że księga przychodów i rozchodów już od dawna wykorzystywana jest do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, w związku z czym reguły jej prowadzenia powinny być znane podatnikom, nadal pojawia się w tym zakresie wiele pytań. W niniejszym opracowaniu - na podstawie wyjaśnień organów podatkowych - ujęte zostały najczęściej zgłaszane przez podatników wątpliwości dotyczące przychodów. Jak się okazuje, odnoszą się one nie tylko do sposobów ewidencjonowania przychodów w księdze, ale również do momentu powstania przychodu, a nawet do samej istoty przychodów, co rodzi niepewność, czy dana należność powinna być w ogóle wpisana do księgi. W odrębnych opracowaniach omówione zostaną natomiast zagadnienia dotyczące wydatków (kosztów) oraz dowodów będących podstawą zapisów w księdze.
Ustalenie przychodu z działalności gospodarczej
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane Dla podatników nie zawsze jest jednak jasne, co jest przychodem podlegającym opodatkowaniu, wymagającym zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00