comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-10-03
Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi
Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT przy imporcie usług? Jaki kurs walut należy zastosować przy rozliczeniu dokumentu SAD? Jak zaksięgować ujemne różnice kursowe? W jakie koszty należy odnieść opłaty ponoszone przez importera?
Joanna Jesionowska
Definicja importu
Towary handlowe
Import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, czyli z terytorium państwa niewchodzącego w skład Unii Europejskiej na terytorium Polski. Należy podkreślić, że import towarów będzie miał również miejsce wówczas, gdy towary na terytorium innego państwa członkowskiego zostaną objęte procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i przestaną podlegać tym procedurom na terytorium Polski.
Podatnikami VAT w przypadku importu towarów są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek zapłaty cła również w przypadku, gdy na podstawie odrębnych przepisów importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone w części lub całości albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celą. Podatnikami są także osoby uprawnione do korzystania z procedury obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które zgodnie z odrębnymi przepisami zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie