Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-08-15

Rozliczenie strat w składnikach majątku przedsiębiorcy

Jak powinno nastąpić rozliczenie strat w środkach trwałych i środkach obrotowych przedsiębiorcy (w tym ubytków naturalnych)? Kiedy straty te nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Małgorzata Rymarz
Z prowadzeniem każdego rodzaju działalności gospodarczej wiąże się nieuchronne ryzyko poniesienia straty w składnikach majątku obrotowego lub trwałego. Uszczerbek taki może mieć swoje źródło zarówno w zdarzeniach losowych: nagłych, nieprzewidywalnych i niezależnych od woli podatnika (np. kradzież, pożar, powódź), jak i w czynnikach, na które przedsiębiorca mógł mieć wpływ, lecz zaniedbał stosownego zabezpieczenia, bądź takich, które wynikają z właściwości danego składnika majątkowego lub z samego rodzaju działalności (np. zniszczenie urządzenia na skutek eksploatacji niezgodnie z instrukcją obsługi, wyprodukowanie towaru wadliwego albo ubytki naturalne towarów sypkich).
Ze względu na różnorodność przyczyn wywołujących straty, każdy taki przypadek pod względem skutków podatkowych należy rozpatrywać indywidualnie. Poniższe wskazówki mają na celu ukierunkowanie tego rodzaju rozważań.
Straty w majątku trwałym
Wśród składników majątku przedsiębiorcy na powstanie strat, zwłaszcza wywołanych czynnikami losowymi, w największym stopniu narażone są środki trwałe. Co do zasady, podatnicy mają możliwość zrekompensowania tego rodzaju uszczerbku, poprzez zaliczenie jego wartości do kosztów uzyskania przychodu. Muszą oni jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z treści art. 23 ust. 1 pkt 5, 6 i 48 ustawy o p.d.o.f.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00