Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-08-15

Odpisy amortyzacyjne wyłączone z kosztów

Czy do zaliczenia odpisów do kosztów konieczne jest prowadzenie ewidencji środków trwałych? Czy uzyskanie prawa własności jest koniecznym warunkiem zaliczenia odpisów do kosztów?

Edward Żurański
Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie gruntów, prawa wieczystego użytkowania oraz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zdefiniowanych w przepisach tych ustaw. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne, których dokonujemy zgodnie z przepisami. Jednak nie wszystkie odpisy mogą stanowić koszt uzyskania przychodów. Podstawową przesłanką uznania odpisu amortyzacyjnego za koszt jest używanie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. W piśmie z 9 czerwca 2005 r. (nr PB1/4218-SIP-1/05) dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy na pytanie podatnika:
Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych znajdujących się w oddziałach (cukrowniach), w których zaprzestano produkcji cukru? - odpowiedział między innymi:
(...) Dyrektor izby skarbowej wskazuje, że w myśl przedstawionych wyżej regulacji wraz z zaprzestaniem wykorzystywania danego składnika majątku do działalności, w której był wykorzystywany - i nieużywania go odtąd do innej działalności, w tym także w przypadku odstawienia do trwałej rezerwy - należy zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych i to bez względu na czas trwania przerwy. (...) Skoro spółka zaprzestała produkcji cukru w niektórych oddziałach, to tym samym odpisy amortyzacyjne od składników majątkowych znajdujących się w tych cukrowniach nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, bowiem w takiej sytuacji składniki majątku nie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00