Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Urlop z polisą ubezpieczeniową

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zakresu ochrony ubezpieczeniowej „wakacyjnej” polisy? Co ogranicza realizację świadczenia przez ubezpieczyciela, gdy powstanie szkoda?

Rafał Klepuszewski
Lato to okres w roku, w którym bardzo często decydujemy się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Liczne wyjazdy, podczas których pozostawiamy bez opieki nasze mienie, są przyczyną poszukiwania ochrony dla naszego dobytku. Ważne jest, żeby zawierając umowę ubezpieczenia zwrócić uwagę na jej pewne postanowienia, zyskując tym samym pewność, że nasze przedsiębiorstwo, mieszkanie są rzeczywiście objęte ochroną ubezpieczeniową zakładu ubezpieczeń.
Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych
Zawierając umowę ubezpieczenia, ubezpieczający powinien skupić się na tych postanowieniach, zawartych zarówno w jej treści, jak i w ogólnych warunkach, które decydują o zakresie ochrony udzielonej przez zakład ubezpieczeń. Każda polisa ubezpieczeniowa, a zwłaszcza ta wykupywana w okresie letnim, powinna zawierać kilka podstawowych rodzajów ubezpieczeń. Pierwszym takim ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych. Regułą jest, że ubezpieczyciele wymagają od ubezpieczającego włączenia do zakresu ochrony tych zdarzeń, a dopiero później pozwalają na wykupienie pozostałych rodzajów ryzyka. Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych jest więc ubezpieczeniem obligatoryjnym. Dość często zdarza się jednak, że ubezpieczający ma na tym polu pewną swobodę określania zdarzeń, które są objęte odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń. Oferują one bowiem wybór spośród kilku wariantów: podstawowego, rozszerzonego i np. pełnego. Warianty te różnią się przede wszystkim liczbą zdarzeń, w przypadku których zostanie wypłacone odszkodowanie, a co za tym idzie, również wysokością składki ubezpieczeniowej. Ubezpieczający powinien wybrać taki zakres ubezpieczenia od pożaru i innych zdarzeń losowych, który odpowiada jego realnym potrzebom i zagrożeniom. I tak np. zakres ten oprócz podstawowego zdarzenia, jakim jest pożar, powinien obejmować m.in. szkody spowodowane przez bezpośrednie uderzenie pioruna, silny wiatr, deszcz nawalny, powódź, zalanie, upadek drzew i masztów czy przepięcie (pośrednie działanie pioruna powodujące uszkodzenie bądź zniszczenie urządzenia elektrycznego, wskutek nagłego i krótkotrwałego napięcia prądu wyższego od znamionowego dla danego urządzenia, instalacji, linii, sieci). Wystąpienie szkód będących następstwem tych zdarzeń jest bardziej prawdopodobne w okresie letnim, warto więc je przewidzieć wykupując polisę ubezpieczenia mienia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00