comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-04-18
Opodatkowanie odsetek i należności licencyjnych wypłacanych podmiotom zagranicznym
Jaki jest zakres pojęcia „odsetek” i „należności licencyjnych” dla celów omówionych rozwiązań? W jakiej wysokości pobrać podatek? W którym momencie można otrzymać certyfikat rezydencji?
Grzegorz Majewski
W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej powstała konieczność dostosowania polskich przepisów do rozwiązań unijnych. Dotyczy to również przepisów podatkowych, które były już wielokrotnie nowelizowane w tym celu. Większość z nowych rozwiązań już obowiązuje, niektóre wejdą jednak dopiero w życie. Do tych ostatnich należy zaliczyć zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych odnoszące się do opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłacanych nierezydentom1. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) w tym zakresie wejdzie w życie 1 lipca 2005 r.
Definicja pojęcia odsetek i należności licencyjnych
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. podatek dochodowy z tytułu uzyskanych w Polsce przez nierezydentów przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) ustala się w wysokości 20 proc.
Jakkolwiek polskie przepisy nie posługują się literalnie pojęciem licencja, to jednak zakres powyższego przepisu jest zbieżny z Modelową Konwencją OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku. Jak wynika bowiem z art. 12 tej Konwencji, za należności licencyjne przyjmuje się wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami do kin, wszelkich patentów, znaków towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za korzystanie z doświadczenia zawodowego w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie