Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-04-04

Opodatkowanie VAT dotacji i subwencji otrzymanych przez podatników

Co to jest dotacja i subwencja? Kiedy można mówić, że podatnik otrzymał dotację lub subwencję podlegającą opodatkowaniu? Czy dotacja powinna być wliczana do obrotu jako wartość netto, czy jako wartość brutto? Jak należy opodatkować otrzymane dotacje i subwencje? Czy otrzymanie dotacji lub subwencji wpływa na wysokość kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu?

dr Dariusz Handor
adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Dotacja oznacza wyposażenie, czyli nieodpłatne przekazanie pewnej kwoty środków pieniężnych określonemu podmiotowi w celu realizacji publicznych zadań1. Dotacja tworzy zatem przychód i dochód tego podatnika, który ją otrzymuje (beneficjenta). Dochód taki powinien być przeznaczony na pokrycie określonych wydatków. Z kolei subwencja oznacza bezzwrotną pomoc. Można zatem uznać, że subwencja stanowi w pewnym sensie zapomogę, która jest udzielana ze środków budżetowych różnym podmiotom w celu wsparcia ich działalności. Stanowi ona szczególny rodzaj dotacji udzielanej zarówno ze środków finansowych budżetu centralnego, jak też jednostek samorządu terytorialnego, jest bezzwrotną formą dochodów, które mają różną konstrukcję prawną.
Dotacja i subwencja w przepisach prawnych
W obecnym stanie prawnym dotacje i subwencje jako wydatki budżetu państwa zostały uregulowane w ustawie o finansach publicznych, a także w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy prawne wyodrębniają dotacje celowe, podmiotowe i przedmiotowe.
Dotacje celowe są przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie zadań z zakresu administracji rządowej lub zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Dotacje te mogą być także udzielane dla przedsiębiorców na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej, a także ochrony środowiska - jeżeli działania takie mają szczególne znaczenie dla gospodarki narodowej.
przeznaczone są na dofinansowanie bieżącej działalności podmiotu, który został wskazany przez odpowiednią ustawę. Wykaz jednostek, dla których zaplanowano dotacje podmiotowe na 2005 r., zawiera ustawa budżetowa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00